RSS
sobota, 16 stycznia 2010
Wolność z siecią

Wiecie co uważam za największy postęp ostatnich lat?

Bezprzewodowy Internet. Wiem, nie jest to nic zwykłego, technicznie różne sposoby na bezprzewodowy dostęp do Internetu istnieją już od lat, jednak dopiero obecnie staje się to w miarę powszechne, proste i naturalne, że (prawie) obojętnie gdzie jesteś masz dostęp do Internetu.

Laptop z WiFi, telefon, palmtop, cokolwiek. To po pierwsze. Druga sprawa to ta, że w końcu zaczynają się pojawiać używalne modemy korzystające z GSM i 3G. Zasięgi i prędkości transferu jeszcze pozostawiają wiele do czynienia, ale jest znośnie.

Ciekawie na tym tle wypadają technologie satelitarne. Satelitarny Internet był zapowiadany jeszcze w latach 90tych. Tymczasem, mimo że istnieją pewne rozwiązania pozwalające na otrzymywanie informacji z sieci za pomocą łącza satelitarnego, nie jest to powszechny system dostępu do siecie. Jeszcze gorzej jeśli chodzi o mobilny dostęp satelitarny. Oczywiście technologia satelitarna ma swoje ograniczenia (odległość do satelity powodujące zauważalne opóźnienia w przesyle, koszty i ograniczenia samym satelitów).

Ktoś mógłby się więc zastanawiać, po co w ogóle zaprzątać sobie tym głowę? Otóż obecnie dostęp satelitarny jest jedynym sposobem na posiadanie prawdziwie globalnego dostępu do sieci, w tym także w miejscach których brakuje sieci GSM i innych możliwości "połączenia się". Istnieją obecnie dwie sieci prawdziwie globalne, które oferują mobilny dostęp do Internetu za pomocą odpowiednich terminali i są to odpowiednio Inmarsat i Iridium. Niestety korzystanie z zarówno jednej jak i drugiej technologii jest drogie. Na dodatek przesył udostępniany przez Iridium jest symboliczny (pozwalający praktycznie na skorzystanie jedynie z najbardziej podstawowych usług sieciowych tj. poczta czy przeglądanie "lekkich) stron www.

Inmarsat udostępnia wyspecjalizowane terminale do dostępu do Internetu (BGAN), niestety też jest to rozwiązanie drogie.

Pozostaje więc jeszcze bardzo szerokie pole to rozwoju i kolejne lata z pewnością przyniosą nowe ciekawe rozwiązania mobilnego dostępu do Internetu.